İftar sofrası Nasıl Olmalı? , ,stanbul avrupa yakası iftar , istanbul anadolu yakası iftar , istanbul boğazda iftar


Ankara Da İftara Ne Kadar Kaldı?

 • 02

  SAAT

 • :
 • 07

  DAKIKA

 • :
 • 09

  SANIYE

%80.91
İftar sofrası Nasıl Olmalı?

Oruç sırasında çeşitli yemekler ile donatılmış fast-break yemek masasında otururken kendinizi kaybetmeyin!

Sağlıklı bir oruç tutmak istiyorsanız; iftar ve iftar arasında üç tam yemek yiyin. Fiberglas masanızı unutma, bol sıvı içmeyi ihmal etmeyin ... Ramazan Anma Hastanesinde sağlıklı beslenme formülü Gastroentereloji Bölüm Başkanı Doç. Feryal İlkova ve Diyetisyen Seçil Edge şunları söyledi:

Bütün gün açlığın tüm olumsuz etkilerinden kurtulmak için barınak ve şefin menüsü ne olmalı?

Oruç sırasında sağlıklı olmak için diyetinizden ödün vermemelisiniz. Bu dönemde özellikle lifli gıdalar ile beslenmek, bol sıvı almak, yavaş ve kolay yiyecekleri sindirmek; Ramazan'ın vazgeçilmez kuralları olmalı. Hafif bir iftar yapılır, sonra akşam yemeği yenilir ve daha sonra hafif bir duraklama yapılır. Oruçlara özellikle dikkat edilmeli; sindirim zor, ağır yiyecekler ve hayvan bahçeleri kaçmalı.

Ramazan masasında bulunması gereken yiyeceklere bir örnek verebilir misiniz?

İftar her yemek grubundan dengeli yemekler içeren bir menüye sahip olmalıdır. Yemeklerden hemen sonra çay ve kahve içmek doğru değildir. Bu alışkanlığı bırak. Bu tür gıdalar demirin emilimini azaltır. Bu nedenle yemekten en az 2 saat sonra içmek tavsiye edilir. Eğer tatlı isterseniz, yemekten iki saat sonra tatlı yerine tatlıyı seçmelisiniz. Çay ve kahve yanında atıştırmalık, kurabiye ve atıştırmalık önermiyoruz. Fındık istenirse, 2-3 ceviz öğünden sonra n-5 fındık aperatif olarak alınabilir. Kesinlikle arazi yetiştirilmeli ve hafif yiyecekler tüketilmelidir.

İftar masada otururken ne yemeli? Yemek sürekli yeniliyor mu?

Kan şekeri çok düşük olduğunda, kısa sürede çok fazla gıda tüketimi talep etmek doğaldır. Hafif, az yağlı ve çok çabuk kan şekerini yükseltmeyecek pek çok gıdaya sahip gıdalarla başlamak en iyisidir. Çok fazla yemek boş olanın yüklenmesine neden olur. Bu, sindirimi zorlaştırır, kilo verme, yanma, yanma, mide bulantısı, uyku eksikliği, bağırsaklarda kabızlık, şişkinlik gibi sağlık sorunlarına yol açar. Bu nedenle iftara, peynir, domates, zeytin gibi kahvaltı veya çorba gibi hafif yemeklerle başlamalıdır. Az yağlı et, sebze veya salata ile 10-15 dakika sonra devam edin.

İftar ne yemeli?

Yemek sırasında ve sonrasında bol su içirin. Bir çorba ile açarak 15 dakika sonra ana yemeğe gitmenizi tavsiye ederiz. Beyaz ekmek, pirinç pilavı, bulgur pilavı, tam buğday ekmeği veya kepekli makarna gibi beyaz yiyecekler, kan şekeri yerine seçmek için daha uygundur. Yapılan en büyük hatalardan biri; Çok hızlı, çok yüksek besin tüketimi. Beyin, 15-20 dakika süren yemekten sonra sertliğin bir emrini verir. Çok hızlı yiyecek tüketildiğinde, bu süre zarfında çok fazla yiyecek tüketilebilir. Bu, her öğlen yemeğinden sonra fast food, çatal-bıçak, kaşık ve bıçak yiyebileceğiniz anlamına gelir. *

Özellikle reflü hastalarının kışın beslenmesini nasıl öneriyorsunuz?

Reflü hastalarının açlığı da rahatsız edici olabilir. Reflü istiyorsanız; sahur kesinlikle atladı, sahilde hafif yiyecekler, hemen yatmadan önce en az bir saat yemek yeyin ya da yemek yeyin. Yüksek kalorili ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak da reflü olasılığını azaltır. Sigara ve alkol, çikolata, kahve, biber ve yağlı baharatlı yiyeceklerden kaçınmak büyük fayda sağlar. Ayrıca iftardan sahar dönemine kadar aşırı çay, kahve tüketimi, pasta ve ağır tatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Yavru kedi üzerinde çok fazla susam çekirdeği varsa ve kişiyi rahatsız ediyorsa, pide yenmemelidir. Ağır şurup tatlıları yerine sütlü şeker veya şekerli besinler tercih edilmelidir.