Sahur ve iftarda nasıl beslenmeli?


Ankara Da İftara Ne Kadar Kaldı?

 • 02

  SAAT

 • :
 • 07

  DAKIKA

 • :
 • 09

  SANIYE

%80.91
Sahur ve iftarda nasıl beslenmeli?
Sahur ve iftarda nasılsınız?

Ramazan Bayrami, bu ayın başlarında hızlı bir şekilde kalarak bu aylarda olumsuz etkileyebilir. Kedilere zayıflık ve gerginlik gibi problemleri yaşamaya dikkat etmeliyiz!
Sıcaklık ve 16 saat oruç tutmanın yanı sıra aşırı beslenme, bu yıl oruç tutan insanları zorlayacaktır. Bu nedenle güneş çok uzun kalmamalı ve belirli zamanlarda dışarı çıkmamalı.
SAHİLDE YUMURTA MİKTAR
Uzmanlar "Ağır yemeklerden uzak durun ve bol miktarda sıvı içirin" uyarısında bulunan yumurtalar, doluluk nedeniyle yumurtaların tüketilmesi gerektiğini öne sürüyor. Öte yandan, kepekli makarna, bulgur ve kahverengi, kepekli ekmek yerine beyaz ekmek, bol sebze ve salatadan yemek gereklidir.
NE OLMALI?
Tüm gıda gruplarının dikkate alınması gerekir. Iftardda da gül sütü ve hafif tatlı yapılmış hafif nefis ve tatlı tercihi ...
Örneğin; salata; sebzeler; yoğurt, ayran veya cacık; Tavuk veya balık ve tam bir karbonhidrat menüsü iftar için hala sağlıklı bir et.
Uzmanlar ayrıca, post-sahur uyku saatleri için de önemli bir uyarıya sahiptir. Sonraki iki saat sizi uykudan uzak tutacak, ritminizi koruyacak ve günlük hayatınızı uykuya dalmayacak.
'' ZAYIFLAMA YÖNTEMİ İÇİN DEĞİL ''
Gastroenteroloji Uzmanı Ali Tüzün oruç tutmanın alternatif kilo kaybı diyeti olarak görülmemesi gerektiğini söylüyor.
Selam, Ramazan ayında oruç tutan kişinin metabolizmayı yavaşlatmak için gün boyunca yürümesi gerektiğini ve yetersizliğin gelişmediğine ilişkin aşağıdaki önerileri vurgulamaktadır:
- Açlıktan sonra beslenme üç veya tercihen dört öğüne dağıtılmalıdır. Hafif bir iftar açılması, iftar, gece aperatifleri ve atıştırmalıklar sıvı ve gıda olarak planlanmaktadır. Yemek sırasında asla acele etmemeliyim, yemek iyice çiğnenmiş olmalı.
- İftar, gece ve mide üç günde bir ilaç alınmalıdır. Ana yemek yatmadan önce 2 saat boyunca yenmelidir.
- Ramazan ayında besi yemi, reflü, hazımsızlık ve kabızlık şikayetleri artmaktadır. Özellikle, gece ve sahilde lifli gıdalar tüketilmelidir.
- Zemini atlamayın ya da uyku konusunda endişelenmeyin ya da sadece su içmeyin. Bu, enerji arızasına, konsantrasyon kaybına, uyuşukluğa, üretkenliğe ve hatta kazalara yol açabilir.
- Kan şekerini aşırı derecede artıran ve ardından hipoglisemiye yol açan ağır tatlandırıcılar yerine süt veya meyve şekeri tercih edilmelidir.
Yeterli sıvı tüketilmelidir. Çay eksikliği için günlük magnezyum ve potasyum içebilirsiniz.
- Reflü problemi olanlar, özellikle yağlı hamur işlerinin aşırı doldurulmasından kaçınmalıdır.
- Kolay sindirilebilir gıdalar tercih edilmelidir. Kabızlık sorunları olanlar, kepeklerine tam buğday unu ekleyebilir. Kabızlığı önlemek için günde üç kez, dört tanesi kuru kayısı, incir veya erik, sığır eti veya komposto şeklinde alınır.
- Yağ, karbonhidratlı yiyecekler yerine et, peynir, yumurta protein ağırlığı verilmelidir.
- Susuzluktan kaçınmak için gün boyunca sıvı, çok tuzlu veya ağır tatlı yemeyin.
- Reflü ve gazın kaçmasını önlemek için yarım saatten önce yalan söylememelisiniz.