gebelikte oruç tutarken dikkat edilmesi gerekenler


Ankara Da İftara Ne Kadar Kaldı?

 • 02

  SAAT

 • :
 • 07

  DAKIKA

 • :
 • 09

  SANIYE

%80.91
gebelikte oruç tutarken dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelik sırasında bilinmesi gerekenler Hamilelik sırasında oruç tutmak Oruç tutulduğunda akılda tutulması gerekenler "Her bebek yememeli, böylece bebeğim daha sağlıklı büyür." En büyük hata burada başlıyor. Gerçek şu ki, hamilelik sırasında dengeli ve sağlıklı bir diyet. Memorial Hastanesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Müzik Bölümü Op. Figen Taşer Güney, hamilelik sırasında küçük miktarlarda gıdaların sık tüketilmesinin sağlıklı olacağını, bu yüzden oruç tutmanın gebe kadınlar için sağlıklı bir seçenek olmadığını söylüyor.
Bu dönemde, beslenme temel olarak küçük ve sık sık gıda alımıdır. Gün boyunca ana besin gruplarının dengeli dağılımı önemlidir. Beslenme programı, hamilelik sırasında ihtiyaç duyulan protein, enerji, vitamin ve mineralleri hesaba katacak şekilde hazırlanmalıdır.
Bol su alımı önemlidir
Gebelikte bol sıvı alımı önemlidir. Kabızlık ve sonuç olarak hemoroid (hemoroid), yetersiz su alımı ve bağırsak hareketlerinde azalmış gestasyonel alım nedeniyle artma eğilimindedir.
Daha az sıvı alımı idrar yolu enfeksiyonlarının gelişmesine neden olabilir. Dehidrasyon durumunda (vücudun dehidrasyonu), uterus tarafından salgılanan bazı hormonlar erken doğuma neden olabilir.
Dengeli besin dağılımı
Hamilelik sırasında, protein, karbonhidrat, vitaminler ve mineraller gibi temel besin maddeleri gün boyunca dengelenmelidir. Ana yemekler dışında atıştırmalıklar oluşturulmalı ve yiyecekler sık ​​aralıklarla alınmalıdır. Sağlıklı beslenme hamilelik ve oruç tutmaya bağlı olduğunda bu mümkün değildir.
Oruç, uzun saatler boyunca bulantı ve kusmayı artırabilir
Hamilelikte sindirim sistemi ile ilgili sorunlar (Gastrointestinal sistem), vücuttaki gebe hormonların baskısı ve karnın karnında bastırma baskısı nedeniyle ortaya çıkar. Bulantı ve kusma şikayetleri, gebeliğin ilk aylarında artan gebelik hormonuna bağlı olarak yaygındır. Kusma sıklıkla elektrolit kaybına ve yorgunluğa yol açar. Bu nedenle, hamileliğin ilk aylarında genellikle kuru gıda alımı önerilir. Kraker, peynir tost, nohut, midibals rahat olabilir. Kusma potasyum kaybına neden olur. Bu nedenle muz, üzüm ve kuru kayısı bu potasyum kaybını önlemek için denendi. Bu dönemde hastanede serum ile tedaviye ihtiyaç duyan nadiren anneler vardır. Oruç, özellikle ilk birkaç ay içinde bunu daha da arttırabilir. Mide boş olduğunda, bulantı ve kusmada bir artış olur.
Hamilelikte, hormonların hareketi bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Boşalma süresi uzundur. Aniden açlık ve şişlik şikayeti ile yeme, oruç tutan annelerde daha sık görülür.
Hamilelik sırasında bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına bağlı kabızlık, ayrıca intraabdominal basınç artışı, hemoroidlere (hemoroid) yol açabilir. Bu nedenle, ana adayların bol miktarda sıvı (özellikle su) tüketmeleri ve kurutulmuş meyveler (meyve ve sebze) tüketmeleri önemlidir.
Erken doğum riski ...
Açlığa bağlı düşük sıvı alımı uterus kasılmalarına ve prematüre doğumlara neden olabilir. Hamileliğinizde su önemlidir. İdrar yolu enfeksiyonları da hamilelik sırasında yayılır. Artan sıvı alımı idrar çıkışını artırır. Bu idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisinde de önemlidir.
Tansiyon düşebilir!
Annenin oruç tutması nedeniyle gün içinde yeterince sıvı almamak, kan basıncının düşmesine ve hatta zaman zaman bayılmaya neden olabilir. Gün içinde sıvı almamak, annenizin kan hacmini azaltacaktır, bu da bebeğin idrar çıkışını azaltabilir ve bebekteki sıvıyı azaltabilir.
Metabolizma yavaşlar, kilo artışı artar!
Oruç veren annelerde bebek hareketlerinin azaldığı gözlenmektedir. Bu nedenle, bazen bebeğin iyi huylu hareketlerde azalması yanlış suçlamalara yol açabilir.
Oruçlu annelerin daha fazla kilo alması gerekebilir. Metabolizma hızı açlığa bağlı olarak düşer. Daha az kalori tüketilir ve akşamlar aşırı miktarda yiyecek, kilo alımı ve hatta hamileliğe neden olabilir.
Emmek konusunda dikkatli ol!
Sadece hamilelik yapmak değil, emziren annelere, özellikle bebeklerin ilk aylarındaki bebeklerini emzirip emzirip bol miktarda sıvı içmeye dikkat etmek önemlidir. Bu dönemde anneler için vitamin takviyeleri de önerilir. Açlık düşük sıvı alımı nedeniyle sıvı hacminde bir azalmaya neden olacaktır. Azaltılmış tütün ve azaltılmış besin değeri muhtemelen bebekler için tamamlayıcı bebeklere yol açacaktır.
Bu nedenle, hamilelik sırasında emzirme ve emzirme önerilmez. Bu riskleri bilmeli ve doktorlarına danışmalısın. Ek tıbbi sorunları olan anneler (yüksek tansiyon, hamilelik şekeri vb.) Kesinlikle oruç tutmazlar.
Prospektif anneler için öneriler
• Gündüz saatlerinde olabildiğince dinlenin.
• iftar ve sahur arasında, besinleri dengeli bir şekilde dağıtın, bol miktarda protein, karbonhidrat ve bol miktarda aralıklı ve bol sıvı içeren sıvıları alın.
• Kızartma gibi zor, şekerli, tuzlu ve yağlı yiyeceklerden kaçının.
• Meyveleri aperatifler için seçin. (Ama orta derecede!)
• Sahibini ihmal etmeyin. Sahurdaki az yağlı hafif yiyecekleri seçin. Yedikten hemen sonra yatağa gitmeyin.