Hamileler Oruç Tutabilir mi? , Gebe Bayan Oruç Tuta Bilirmi


Ankara Da İftara Ne Kadar Kaldı?

 • 02

  SAAT

 • :
 • 07

  DAKIKA

 • :
 • 09

  SANIYE

%80.91
Hamileler Oruç Tutabilir mi?
Hamileler oruç tuttuklarında, hangi problemlerle karşılaşabilirler ve nelere dikkat etmelidirler?
Ramazan günleri, özellikle hamile kadınların sayısı, oruç hakkında soru sormaktadır.
Ramazan'ın ülkemiz ve İslam dünyası için özel bir önlemi var. Refahın ruh ve beden üzerinde olumlu etkileri vardır, tıbbi olarak kanıtlanmış sonuçlar vücut sağlığına faydalıdır. Tüm vücut parçaları hızlı bir şekilde dinlenir. İnsanların iradesini kontrol altında tutmak özgüveni artırır.
Oruç, insanları sağlıklı kılarken, yanlış beslenme alışkanlıkları, sağlıklı insanlar için bile ciddi sorunlara neden olabilir. Maya Kliniği Kadın Sağlığı Merkezi Op.Dr. Murat Keskin, hamilelik sırasında oruç tutmak isteyen anne adaylarına, hızlı bir şekilde anne ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaları gerektiğini söyler.
Oruç ile hangi sorunlar gebe kalabilir?

Sonbahar ve kış ayları için en iyi aylar, özellikle günler kısa. Aşırı sıvı kaybına neden olabilecek problemler, özellikle uzun oruç ve oruç süreleri nedeniyle, yaz aylarında daha sık görülür.
Op Murat Keskin; Oruç hamileliklerinde ortaya çıkabilecek temel problemler, uzun süreli açlıktan dolayı yağ dokularının parçalanmasından kaynaklanan detoksisite, aşırı kan kaybı ve vücutta ketozis olarak adlandırılan aşırı sıvı kaybıdır.
Op Murat Keskin "Özellikle hızlı bir şekilde büyüyen anneler 5 ay sonra ihtiyaç duyulan kalori miktarını ve anneden bebeğe geçen şeker miktarını artırır. Bu madde bebeğin yerine geçmezse ani şeker damlası annenin adayına düşer. Hipoglisemi oluşabilir Bu, annenizle olumsuz sonuçlara yol açabilir - en azından şekerli bir sıvı içilmiyorsa, annenizin kanındaki şeker de bebeklere neden olabilir.
Uzun süreli açlık, açlık gibi, biriken yağ birikintilerindeki yağ birikimini ve keton olarak adlandırılan tortunun kana karışmasını sağlar. Ketonlar bebeğe plasentadan kolayca ulaşır. Eğer anne doğru beslenme ihtiyaçlarını karşılamıyorsa, ketonlar özellikle bebeği, özellikle de beynini etkiler. "Diyor.
Hamilelik Hamilelik Ayının Etkisi Nedir? Hamileler ne zaman hızlı olabilir?

Op Murat Keskin, açlık dönemini hamilelik dönemlerine ve aç ana adayların dikkat etmesi gereken durumlara göre şöyle özetlemektedir:
"İlk 3 ayda anne genellikle bulantı ve kusma ile yeterince beslenmez ve hamilelik açlığı, özellikle sıvı eksikliği ile ilişkili halsizlik veya yorgunluk, hipoglisemi ve bayılma daha belirgin hale gelir. Iyi hamilelik 3 ve 5 ay ve bebeğiniz son aylarda hızlı büyümüş ve kilo almıştır.Bu aylar için uzun süreli açlık hem bebeğin kilo almasına, hem de şeker kaybına, aşırı sıvı kaybına, bebek suşu ve bazen bebek kaybına neden olabilir.

Oruç, annenizin hamileliğinde bazı ek tıbbi problemler varsa ciddi sorunları tetikleyebilir. Bunlar diyabet, hipertansiyon, aşırı anemi ve prematüre doğum içerir. Bu sorunlar varsa, oruç oldukça zararlı ve tehlikeli olabilir. Oruçlu anne adayları; özellikle aşırı baş dönmesi, bayılma veya bayılma belirtileri gösterirlerse, sıkı ve şekerli bir sıvıya sahip olmalıdırlar. Alınan önlemler alınmazsa ve gerekli sıvı ve şeker takviyeleri sağlanmazsa, anne ve halüsinasyon ile ilgili sorunlar görülebilir. Bebekte, ani kan şekeri, kan şekerindeki bir düşüşe ve bazen bebeğin kaybına bağlı olarak kalp ritminde bozulmaya neden olabilir. "
Açlık Moment Adayları Ne İzlemeli?

Op Murat Keskin, oruç tutmak isteyen anne adayları için gözetilmesi gereken kuralları ve yemek için ihtiyaç duydukları yiyecekleri şöyle özetliyor:
· Oruç veren anneler yeterince sıvı içmelidir. Ortalama 2 litre sıvı gerekir. Bu sıvının hemen hemen tamamı su olmalı ve buna ek olarak, elektrolitler soda çıkarılarak değiştirilebilir.
· Kafadan uzak durun
· Yemeklerde yağ miktarı düşük olmalıdır. Patateslerden uzak durmalıyız.
· Özellikle taze sebze ve meyvelerin tüketimi üzerinde durulmalıdır.
· Günlük kalori şartı mutlaka alınmalı ve gün içerisinde alınacak kaloriler iftar ve sahur arasında dağıtılmalıdır.
· Ramazan ayında, mutlak rahatlama önem verilmeli ve aşırı egzersizden kaçınılmalıdır.
· Bebek hareketlerinde bir azalma varsa, özellikle son birkaç ay içinde doğum uzmanı bilgilendirilmeli ve gerekirse bebeğin sağlığı kontrol edilmelidir.
· Son aylarda oruç tutan annelerin hamilelik kontrolleri daha sık aralıklarla yapılmalıdır.
Özellikle ana adaylar için:

Demir
Özellikle C vitamini içeren gıdalarla alındığında,
· Karaciğer, kırmızı et ve hindi eti
· Kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, kuru üzüm, erik ve kayısı
· Kuruyemiş ve badem
Folik asit bakımından zengin besinler
Ispanak, pancar, şalgam, böbrek ve karaciğer, kırmızı et, beyaz un ürünleri ve yumurta
Kalsiyum
Kalsiyum açısından zengin besinler - süt, yoğurt, peynir, balık ve kemikler, brokoli, baklagiller, tahin, badem ve tahıllar. Ramazan ayında oruç tutmak isteyen anne adaylarının hamilelerini takip eden doktorlar görüşlerini tartışmalıdır.

ankara iftar, iftar yerleri, ankara iftar menüsü, ankara iftar yerleri, iftar menüsü