Kadınların özel hallerinde oruçla ilgili tüm bilinmeyenler


Ankara Da İftara Ne Kadar Kaldı?

 • 02

  SAAT

 • :
 • 07

  DAKIKA

 • :
 • 09

  SANIYE

%80.91
Kadınların özel hallerinde oruçla ilgili tüm bilinmeyenler

Sual:Kadınlar adet dönemlerinde oruç tutabilirler mi?

Cevap:Kadınlarin adet dönemlerinde; cinsi münasebette bulunmaları, namaz kılmaları, oruç tutmaları ve Kabeyi tavaf etmeleri yasaktır.Kılmadıkları namazı kaza etmezler, fakat tutmadıkları oruçlarını temizlendiklerinde kaza ederler.

Hz.Aişe(R.Anha) konuyla ilgili kendisine soru soran Muaze isimli kadına: “Vaktiyle bu iş bizim başımıza geldiğinde, orucu kaza etmekle emrolunduk, namazın kazasıyla emrolunmadık.” Buyurdu.(Müslim, Hayız, 69-76)

Sual:Oruca niyetlenen bir kadın gün içinde adet görmeye başlarsa ne yapmalıdır?

Cevap:Oruca niyetlenen bayan, gün içerisinde adet görmeye başlarsa orucunu bozar, temizlenince bu günün orucuyla adet halinde tutamadığı diğer günlerin orucunu kaza eder.Lohusalık halindeki durumu da bu hükümdedir.

Sual:İmsak saatinden sonra adet hali sona eren kadın oruç tutabilir mi?

Cevap:İmsak saatinden sonra adet hali sona eren kadın, o gün hiçbir şey yiyip içmemiş olsa bile, oruç tutmuş sayılmaz.O günün kazasını yapar.

Sual:Bayanların Ramazan Ayında adet geciktirici hap kullanması caiz midir?

Cevap:Bu haplar genel olarak kadının adet düzenini bozmakta, sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.Bu sebeplere binaen bu hapları kullanmak dinen uygun görülmemektedir.Ancak hapları kullanıp akıntı engellenir, adet hali vuku bulmaz ise o halde tutulan oruç geçerlidir.

Sual:Düşük yapan kadın ramazan orucunu nasıl tutar?

Cevap:El, ayak ve parmak gibi organları belirmiş bir bebek düşüren kadından gelen kan nifas(lohusalık) kanıdır.Dolayısıyla bu kadın sağ çocuk doğurmuş gibi lohusa sayılır.Lohusalık kanı kesilene kadar oruç tutmaz, temizlendikten sonra tutamadığı günleri kaza eder.

Sual:Düzensiz adet gören kadın orucunu nasıl tutmalıdır?

Cevap:Eğer bir kadının adet günleri aylar bazında değişiklik arzediyorsa, onun adeti düzensiz sayılır.Bu durumda olan kadının üç ile on gün arasındaki kanamaları adet sayılır. O günlerde oruç tutmaz.Tutamadığı günleri sonra kaza eder.Üç günden az ve On günden sonraki kanamaları özür kanıdır, o durumda hem namazını kılar hem orucunu tutar.İki adet arasındaki temizlik süresi 15 günden az olmaz.