Ankara Da İftara Ne Kadar Kaldı?

 • 02

  SAAT

 • :
 • 07

  DAKIKA

 • :
 • 09

  SANIYE

%80.91
Ramazan'da kimler oruç tutamaz?

Ramazan ayında sorun yaşamayanlar için uzun süre açık ve susamış olmak sağlık açısından risk oluşturmaz.


Ancak, bu sene yaz sıcağına denk gelen Ramazan, yemek yerken, yemek yerken ve içerken dengede durmalı. Oruç döneminde çok fazla önlem almadan yemek yenilirse oruç tutmanın hızlı olduğunu söylemek mümkündür. 11 ay boyunca yoğun olarak kullanılan mide ve diğer sindirim organları, oruç sırasında beslendikleri takdirde 1 ay dinlenerek sağlığını korurlar. İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Diyabet Uzmanı Ahmet Hamidi bu konudaki görüşlerini paylaşmaktadır.

Açlık açlıklarında artmış mide asiditesi ve reflü

Açlık, uzun süreli açlık ve susama nedeniyle mide asiditesinde artışa neden olabilir. Ancak, iftar ve sahur arasında günde 2-3 litre su düzenli aralıklarla karşılanmalı, oruç öncesi ve dengeli beslenmeden sonra asit seviyesi normal seviyede tutulabilir. Reflü olan kişiler, mide asidini stabilize etmek için 3 saatten daha az süreye ihtiyaç duyduklarından şikayetlerinde bir artış görebilmektedir. Exp. Ahmet Hamidi, şikayetleri olan ve hızla reddeden hastaların tedavi edilmeyen hastalıklarda hızlı olamayacağını öne sürmektedir.

Diyabet hastaları oruç sırasında dikkatli olmalı

Diyabetik hastalarda oruç tutmanın zor olabileceğini belirten Ahmet Hamidi şunları söylüyor: "İnsülin ihtiyacı günde bir kez ve diyabet hakkında daha önce hiç şikayette bulunmadan hızlı olabilen insanlar daha hızlı olabilir. Ancak, günde birkaç kez insüline ihtiyaç duyan diyabetliler hızlı olmamalıdır. Diyabet hastaları düzenli olarak yemek yemeli, günde 3 saat yemek yemeli ve yeterince sıvı içmeli, bu anlamda diyabet hastaları oruç tutmakta ısrar ediyorlar: Karbonhidratlar, şekerler ve yağsız, protein açısından zengin, diyabet hastaları, yağlı olmayan yoğurt ve sebze diyetleri çay ve kahve yerine kireç, nane ve bitkisel çaylar tercih edilebilir.

Kan ve obezite hızlı olabilir mi?

Günde bir kez, kan basıncı alanı açlık hastalarından muzdarip değildir. Günde 2-3 kez kan basıncı ilacı kullanıyorsanız, bu hastalığı hızlı bir şekilde önermemeniz tavsiye edilir. Yaşam boyu tansiyon hastalığı, açlığı önleyen bir durumdur. Ancak, hafif tansiyonu olan insanlar hızlı olabilir.

Obez hastalıklar özellikle oruç öneririz. Çünkü obez insanlar Ramazan ayında hızlı yemek yiyerek kendilerini kontrol etme fırsatına sahip olabilirler. Ramazan ayında, obez insanlar oruç tutmaya ve yağları azaltmaya çalışırken, kasları da erime riski altındadır. Bu nedenle fiziksel aktivitelere önem verilmesi önemlidir.

Ramazan ayında kim hızlı olamaz?

Sahiplerin sağlığına zarar vermemesi durumunda onu saklamanın mantıklı olacağını söyledi. Ahmed Hamidi şunları söylüyor: '' Kalp ve böbrek hastalığı olanlar, diyabetik hastalar, düşük vücut güçsüzlüğü ve gün içinde ilaç ihtiyacı olan aşırı derecede zayıf kişiler, ameliyat için yeni olanlar, şiddetli gebelik geçirenler, pandemik, yani Onu tut.

Yaz aylarında oruç sırasında gıda zehirlenmesine karşı önlemler

Orkidelerin tutulduğu her dönemde sadece yazın değil, aynı zamanda gıda zehirlenmesinde de temkinli olmak önemlidir. Yiyeceklerin alındığı yer, teneke kutunun bitim tarihi ve hijyenik koşullarda hazırlanan yiyecekler önemlidir. Yaz mevsiminde gıda zehirlenmesi riski, sıcak havanın etkisiyle gıdaların hızla bozulmasından dolayı artmaktadır. Kırık et nedeniyle dizanteri ve tifo gibi hastalıklar oluşabilir.

Genel olarak ve özellikle oruç hafif yemekler yenir; su kaybını telafi etmek için bol sıvı gıdaların soyutlanması, yağlı, tuzlu ve pulpy gıdaların azaltılması, çay ve pastan kaçınma; Bunun yerine, kireç, nane, papatya çayı içilmelidir. Sahurda hafif bir kahvaltı hazır.